- Urobím pre teba hocičo, ale toto - toto naozaj nie. Povedal kamarát, keď som ho lákala na film Gejša.
Iste, jemu Michelle Yeoh nepripomína jeho matku z čias jeho detstva - keď som ju videla prvý raz v Tigrovi a drakovi, zostala som úplne omráčená, ani neviem, o čom film bol - a iný dôvod, prečo sa ísť pozrieť ausgerechnet na Gejšu asi nie je. Film našťastie nedosahuje stupiditu filmu Pretty Woman, aneb jak neotesaná kurva z ulice čistou láskou ke štěstí přišla, ale tiež sa nevyhol strašnému romantickému klišé o satisfakcii za príkoria života.
Neviem, do akej miery sú v knihe, predlohe filmu Gejša, zachytené reálie Japonska v doznievajúcom období Tajšó a rozkvete Šówa, keď si Japonsko liečilo komplexy zo Západu vraždenou imperiálnou politikou - nečudo, že Čína kvôli nezabudnutému japonskému barbarstvu v Mandžusku formálne protestovala proti obsadeniu čínskej herečky v hlavnej roli - ale zrejme aj tam sú to len spomienky ženy žijúcej v gejša-ghette, kde sa čas zastavil. "Pamätaj si, Čia, gejša nie je prostitútka. A nie sme ani manželky. Predávame svoje zručnosti, nie svoje telo. Gejša znamená umelkyňa," vysvetľuje Michelle Yeoh ako Mameha svojej maiko - adeptke na gejšu.
Cynickejším sa vybaví Polívkovo "Hérečka? Kurva je to, né hérečka. Ja ji znám, dyť s ňú žiju!", ale Japonsko nie je Valašsko, a tak zostaňme pri tom, že gejša v predtechnických časoch naozaj plnila v Japonsku intelektuálne náročnejšiu zábavnú funkciu. V období, o ktorom pojednáva film, však boli gejše - krížence bonsaju a ikebany - s ich vejárovými tančekmi a kultivovanou konverzáciou udržiavané v prevádzke už iba sentimentom hrdých japonských národovcov - rôznych bohatých Predsedov a Barónov (heh, japonskí baróni).
Napriek tomu sa mi film páčil. Je o ženách, ktoré si na seba samé zarábali, ale najskôr sa museli niečo naučiť. Všetka tá nevraživosť a zákernosť vyplývala z toho, že im šlo o prežitie predsa len o niečo dôstojnejšie ako šlapať chodníky. V boji o holý život nebol priestor na romantické plky. Lebo k biede ako v Rjúnosuke Akutagawovej poviedke Rašómon, kde starena kradla z mŕtvol nahádzaných vo veži Rašómon vlasy pre vlásenkára, aby neuhynula hladom, bolo iba na krok. Pod vežou žiadna záchranná sociálna sieť nebola.
Film sa mi páčil aj preto, že mám rada tradičnú japonskú kultúru s jej citovou odťažitosťou, kde nie sú ľudia, ktorí nepovažujú priamy očný kontakt za samozrejmosť, označení v duchu zmrdimanažérskych školení v lepšom prípade za klamárov, v horšom za poľutovaniahodné obete Aspergerovho syndrómu. Emócie sa v Japonsku premietajú do prírodnej estetiky a v medzi ľuďmi (ešte stále) uvoľňujú viac miesta vzájomnej úcte. Nie je to konfuciánska strojenosť, ktorou je inak Japonsko prelezené skrz-naskrz, ale odraz taoistickej prirodzenosti. Lebo - ako ukazuje realita - kde chýba úcta, tam časom nezostane vôbec nič. Ona síce drží na udze taký bezosporu nádherný cit, akým je explozívna láska, ale zároveň aj jeho dvojča, ktoré s ním ide labka v labke - zžieravú nenávisť.
Komentáre
pekne si to napísala Ema,
Vlastne každá doba a každá kultúra sa dá hodnotiť aj podľa toho, aké boli ľahké ženy. V antike boli vzdelané hetéry, v starom Japonsku gejše... a u nás dnes sú to kurvy stojace pri Slovnafte. Hľa, pokrok.
Velice pjekné lekno. To je priamo z Japonska?
Buheh, a v Japonsku a Grécku
Gejše ako národné špecifikum sa ešte vyskytujú v tokijskej štvrti bordelov
http://www.taschen.com/pages/en/catalogue/books/sex/all/facts/01877.htm
Obrázok je zo včerajšku zo skleníka v botanickej záhrade.
aha, už vidím
Na margo gejší si dovolím tu na tomto mieste v tento horúci deň zacitovať jeden malý rým, ktorý zložil môj kamarát DV:
Kebych já bou gejšou
tak bych s sebou nejšou.
Týmto pozdravujem Bohoušiho.
na ochladzovanie aparátu
Ale inak sa celkom dalo.
Spolu so mnou tam boli dvaja Japonci, mali spokojný monzúnový výraz ako z nich lialo.
Hm, DV. On zložil aj tú Pacient Šarközy prebral sa z narközy. Aspoň sa naučil pekne vyslovovať ö, teraz sa mu to vo firemnom közy čökölöm zíde.
to buheh
... keby gejse pri slovnafte s komickou dekou na chrbte mykali vejarikom a ritualne spulili karminove pery, asi by u vasciny okoloiducich vyvolali dojem, ze su sfetovane...
a navyse, priemerny slovensky "konzument" nie je az taky fajsmeker, aby si na podobne afektovanie potrpel.
Motto : minimalizuj vydaje, maximalizuj zisk!
detský rozum
Motto: zisk je najlepší priateľ človeka, lepší než pes, kniha či sovietsky zväz
to bubeh
dnes sa uz pomaly nikto ani na verejnosti za svoje mlaskanie pri ZRANI nehanbi.
( i tak si dovolim tvrdit, ze je ovela lepsie narodit sa na zlatom stole, nez chodit cely zivot zasraty od hrdze )
MOtto: praci cest!
ema
Marne. To sa pri najlepsej voli nedalo dopozerat.
Ona vsak na moje velke doporucenie nedopozerala
film o slepej ceskoslovenskej emigrantke v USA (hrala ju islandska spevacka). To bol skvely film o ludskej voli prezit.
iris, ten film je o Japonsku
Ja som napríklad nedopozerala do konca Trierov film Prelomiť vlny. Vykonštruovaná blbosť, brak na citové vydieranie.
Film s Björk som nevidela, nejako ma tá téma neoslovila. Nie som ani lekárka, aby ma zaujala diagnóza, ani emigrantka, aby ma zaujal osud:) Gejša bola o všednom živote a to ja môžem kedykoľvek, také filmy.
bleeeeh von Trier
Apropos gejse, vsetky moje japonske zname tvrdia ze na gejse sa v Japonsku inak nepozera nez ako na prostitutky v elegantnom obale. Ale to sa hovori i pravnikoch, takze neviem ako to vlastne je.
ema
Gejsu som zatial nevidel. Moja korejska spolubyvajuca o nej hovori len velmi skaredo (asi ako by hovoril Slovak, keby Sumeri natocili velkofilm Let turula:-). Zvlastne, ako citlivo sa tato tema vo Vychodnej Azii vnima.
Andrej, tvoja bapka je múdra žena
Časom možno aj ty prídeš na to, že veci vyrátané na efekt nestoja za pozornosť.
Gejše boli v Japonsku fenomén. Jediná profesia, v ktorej sa mohla žena vypracovať vlastnými silami k relatívnej samostatnosti. Na Západe nič obdobné nebolo.
Japonsko sa správalo ku Kórejcom ako k občanom druhej kategórie. Znechuteniu tvojej spolubývajúcej sa nemožno diviť.
šahrezád, rozdiel je v tom
šahrezád, ešte k tým kurvám
neurážajte gejše
Ten film s Bjork som žiaľ nevidel, a rád by som, lebo film, kde Islanďanka s fyziognómiou prispôsobenou spolužitiu s tuleňmi hrá stredoeurópanku, musí byť veselý. Myslím si, že Bjork by kľudne zahrala aj turula a v Hollywoode by s tým nemali žiadny problém. O ich cite pre tieto veci o.i. svedčí aj to, že do filmu o japonskej histórii v pohode dajú čínsku herečku. Skrátka empatia.
oni sa v Hollywoode
konkurencne gejse
Buheh: keby som si o nejednom z mojich kolegov nemyslela to iste, tak by som sa na teba mozno aj nahnevala...
buhehu, pocuvaj
gejsa? prosim ta, buheh, to je hollywoodsky odvar niecoho, co sa chce tvarit japonsky. A este aj cinanku dosadili do hlavnej role. Typicky cheesie movie podobny ako Pearl Harbor, ja som pri nom trpela.
inak myslim si, ze prostitutky ,ktore sa vypracuju do zivotnych uloh samostatnych zien trena hladat v haremovych kosiaroch slovenskych politikov. A nenosia ani tie zivotu nebezpecne ohavne akoze topanky.
Iris
sahrezad
Funkcia je funkcia, ti muzi maju MOC :o)
a slovenske prostitutky prijdu nielen k peknym trickam a satickam, ale si dokonca urobia aj vysoke skoly a takto aspon formalne si rozsiria svoju intelektualnu vybavu.
no hej, ti muzi maju moc
ema
A s emigraciou? Myslim si, ze ten pribeh by sa kludne mohol odohravat aj na Slovensku. Len s tym rozdielom, ze tam nie je trest smrti, takze koli scenaru to museli zasadit na americku podu.
Inak ale fakt nechapem, preco argumentujes mojou profesiou a migracnym stavom. Mylne by ma to mohlo posunut do urovne dohadov, ze ty mas nieco spolocne s Japonskom a nebodaj gejshami:o)
to by potom bolo
Ja hlavne nie som manželka, a preto mi gejše nevadia:)
nevadi, raz budes...
prosim ta, pozri si ten film koli mne. Prosim.
a este...
Iris, potreba vydatých žien-matiek
Po Dogville nechcem od Triera vidieť nič. Je to definitívne zmrd, ktorý si robí z divákov srandu a to ja nemám rada. Prečo by som mala byť dobrovoľnou obeťou frustrácie tohto náboženského fanatika, ktorému matka na smrteľnej posteli odhalila tajomstvo, že jeho tata není jeho tata. Aj taký Bohumil v Kurvahošigútntág to zvládol lepšie, ale on bol celkovo menej excetrický ako Trier.
ema
Ja na to neupozornujem.
iris, to si nebola ty,
Len som ti vysvetlila, prečo o Trierov vykonštruovaný film nemám záujem.
Vsetky Trierove filmy
ja hovorim len o jednom filme
Ina moja znama ho videla tiez a jej nazor bol, ze to bolo nieco otrasne, lebo zivot nie je az taky zly a ze je to film pre psychopatov. No jo, ale ked jej sa pacia filmu ako Pianist, Pearl harbor, a verim ze napr. aj Gejsa. Take, kde na ludske nestasie treba podavat na peknom porcelane pod kilami pudru a mejkapu.
Ked uz nic, tak mi dovolte povedat, ze vzdy budem uprednostnovat nizkorozpoctove filmy a filmy, ktorym nepredchadza ziadna reklama. Take zo zivota.
Filmovy reziser (a to kazdy, bez vynimky) pracuje s iluziou. Preto nikdy nemoze uspiet ako politik. Aspon u mna.
no veď našťastie