Ema

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Žiadny experiment nie je zbytočný

Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad

 Situácia v stredu 5. mája 2010

Mapa je pravidelne aktualizovaná na stránke RIA Novosti.

------------------------------------------------------------------------------------------

Ako Prozac zapôsobila v septembri 2009 na Západ postihnutý hospodárskou depresiou správa, že spoločnosť British Petroleum (BP) identifikovala v západnej časti Mexického zálivu v lokalite Tiber obrovské hlbokomorské ložisko ropy. Bloomberg Businessweek v článku s titulkom What BP’s giant oil strike means - Gulf of Mexico discovery signals success of a high-risk, high-reward strategy nešetril superlatívmi o ložisku i samotnej BP.

O tom, čo tento objav really means, sme sa dozvedeli o trochu neskôr. Dňa 20. apríla 2010. Na ropnej plošine Deepwater Horizon, ktorú BP využívala na experimentálny ultrahlboký vrt, došlo k výbuchu a následnému 36-hodinovému požiaru, ktorý ropnú plošinu zlikvidoval. Pri mimoriadnej situácii zlyhal havarijný uzatvárací systém a obsah gigantického ložiska sa začal nekontrolovane vylievať do Mexického zálivu. Hĺbka vody v mieste havárie – 1522 metrov, približný objem ropy, ktorý ložisko denne vychrlí do vôd zálivu – 700 ton.

Po informáciách, že ide o bezprecedentnú katastrofu, vyslala americká administratíva do oblasti tímy SWAT (Special Weapons and Tactics). Nedozvieme sa – a načo aj – aké závažné konzultácie predchádzali tomuto kroku, každopádne napriek záchvatu paniky atómový výbuch na zablokovanie ložiska použitý nebol. Zatiaľ. Zostáva všal poslednou zúfalou alternatívou na spôsob seppuku („Jadrová zátka“ proti úniku ropy prinesie skôr škodu, než úžitok ).

Tento extrémny spôsob likvidácie havárie nie je nový. Použil ho bývalý Sovietsky zväz pri haváriách na ropných ložiskách oficiálne päťkrát a je možné, že ho použili aj Američania. V hlbokomorskom prostredí by však mohla silná explózia spôsobiť škody na ostatných vrtoch a viesť k ďalším, úplne neočakávaným dôsledkom. Napríklad zväčšiť „dieru“ ložiska a spôsobiť, že ropa by sa valila do oceánu ešte intenzívnejšie.

Po počiatočnej paralýze a následnom obviňovaní majiteľa ropnej plošiny Transocean a realizátora prác na vrte Haliburton, začala spoločnosť BP v duchu hesla „Žiadny experiment nie je zbytočný, lebo sa dá vždy použiť ako negatívny príklad“ katastrofálnu situáciu riešiť. Škvrnu vypaľovali. Sypali a sypú všelijaké disperzanty. Zbierajú mechanicky ropu z vodnej hladiny.

Ropná škvrna sa však šíri ďalej a v prvých májových dňoch udrela na prírodné rezervácie. Hollywood teraz môže pozvať tvorcov i milovníkov obscénnych amerických katastrofických filmov na 3D exkurziu. Aj s bonusom - pekelným puchom ropy a rozkladajúcich sa tiel uhynutých zvierat obalených mazľavým svinstvom.

Guvernér Texasu sa nechal počuť, že katastrofa v Mexickom zálive je "dielom boha". Tohto magora si zvolili obyvatelia v slobodnom hlasovaní. O tom, čo za sortu boha pácha takéto beštiality, reč nebola.

------------------------------------------------------------------------------------------

Myšlienka ťažiť ropu aj z ložísk pod vodnou hladinou je s ohľadom na krátku históriu ropy stará. Už v roku 1869 - necelých desať rokov po Drakeowom skonštruovaní prvého ťažobného zariadenia – si istý Rowland dal v USA patentovať jednoduchý mechanizmus schopný získavať ropu z ložísk pod plytkými vodami. Avšak ťažba podmorskej ropy sa začala až po 2. svetovej vojne, keď energetická žravosť Západu naberala na obrátkach. Stalo sa tak v roku 1947 – a bolo to v Mexickom zálive.

V nasledujúcom pol storočí sa offshore drilling sústredil na plytké šelfové vody, aby sa následne prostredníctvom ultramoderných technických zariadení, akým bol aj Deepwater Horizon, vydal do hlbín.

Kým technokrati v zásade nevideli v ťažbe hlbokomorskej ropy väčší problém a brali to ako technickú výzvu, na riziko, ktoré netreba radšej podstupovať, upozorňovali geológovia. Tí sú však v ropných spoločnostiach spravidla vnímaní ako prírodní čudáci, ktorí majú dodať mapy a zbytočne nerečniť, a už vôbec nie o možných problémoch. Je na sto percent isté, že geológovia na nebezpečenstvo vyplývajúce z blokovej štruktúry Mexického zálivu upozorňovali. Extrémne vysoký tlak v dôsledku pohybu týchto blokov (pohybu podporovaného aj extenzívnymi vŕtacími prácami v zálive) môže spôsobiť nepredvídateľné udalosti. A práve toto sa zrejme stalo pri ultrahlbokom vrte Deepwater Horizon. Prírode je totiž stále egál, aká špičková technika je nad hladinou.

Existenciálnu potrebu „poraziť“ oil peak siahnutím na tabuizovanú hlbokomorskú ropu trefne popísal instantný wikiinvest už v prvej vete svojej stručnej analýzy: „Oil exploration and production (E&P) companies are drilling further out into the sea and deeper under the ocean floor, at depths greater than 1000 feet to tap into one of the last remaining pockets of oil and natural gas in the world.“ Pokračuje zoznamom najväčších víťazov ťažby hlbokomorskej ropy: korporácií Transocen, ChevronTexaco, Nalco... a najväčších porazených: tých, ktorí sa zaoberajú obnoviteľnými zdrojmi energií. Na záver je zoznam najtučnejších hlbokomorských oblastí (Mexický záliv, Brazília, Afrika) s dôrazom na ložisko BP – to, ktoré teraz vylieza na brehy niekoľkých štátov USA. Je tam aj poznámka o tom, že hlbokomorská ropa z Mexického zálivu hrá významnú úlohu v Obamovej novej energetickej stratégii.

Dvadsiate storočie sa začínalo s približne 1,5 miliardou ľudí a ťažbou ropy na úrovni pár desiatok tisíc barelov ročne. Do 21. storočia vstupovalo 6 miliárd ľudí a ťažba ropy sa vyšplhala k štyrom miliardám ročne. V roku 2010 došlo ku gigantickej ropnej katastrofe, ktorej dôsledky sú neznáme. British Petroleum, Transocean, Haliburton a americká administratíva, ktorá vydala povolenie na prieskum a ťažbu hlbokomorskej ropy vstúpili do histórie ako faktor, ktorý urýchlil kolaps civilizácie zameranej na energie – nie na ľudí.

Ak homo sapiens prežije a stane sa hodným svojho mena, bude sa na obdobie ropy datované od začiatku 20. storočia pozerať ako na úplné šialenstvo. Vyvolalo dve svetové vojny, spôsobilo množstvo regionálnych konfliktov a zavŕšilo to ekologickou katastrofou. Došlo k nej tam, kde to všetko začalo. V krajine, kde Drake uskutočnil prvý vrt, kde vznikli prvé monštruózne ropné korporácie a kde obyvateľstvo dokázalo požierať štvrtinu svetovej ropnej produkcie.

Informácie o ropnej škvrne poskytuje Spojeným štátom americkým európsky satelit Envisat . Záber z MERIS je z 2. mája 2010.

Hlbokomorskej rope sa v roku 2006 venoval aj National Geographic: Deepwater Drilling May Open New Oil Frontiers. Teraz môže dať do obehu rozšírené vydanie „Prírodné rezervácie Mexického zálivu“ - aj s bohatou fotodokumentáciou.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Update: BP zafixovala jedno z troch miest úniku ropy

Príprava podmorskej kupoly na prekrytie miest úniku

Infografika tímu Sme Futuroom - Ropa v Mexickom zálive


Peri fyseos anthropu - O ľudskej prirodzenosti | stály odkaz

Komentáre

 1. Oil Spill Likely To Hit Gulf Stream And US East Coast
  publikované: 05.05.2010 18:26:52 | autor: amen (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Imre Madách to povedal
  slovami jednej svojej dramatickej postavy takto: Problem je v tom, ze Eskimakov je vela a tulenov malo ...
  publikované: 05.05.2010 18:34:12 | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Američania sa sťažujú, že
  bude málo šrimpov.
  Ako keby bol problém postaviť v Mexickom zálive biorafinériu na ich krakovanie a zahrnúť tento eko-trend do Obamovej energetickej stratégie.

  Korporátne média s ich ignorantským postojom ku katastrofe v Mexickom zálive napodiv plnia spoločensky prospešnú úlohu. Nešíri sa (zatiaľ) panika a kolaps sa (zatiaľ) odvíja bez revu davov.
  publikované: 05.05.2010 19:36:43 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. Eskimakov je vela a tulenov malo
  z hadiska termodynamiky - nezmysel
  publikované: 06.05.2010 00:56:07 | autor: kriqx (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. ...
  V Louisiane zdochli korytnacky. Neboli v kontakte s morskou vodou.

  Mam z toho depresiu. Je to nepredstavitelna katastrofa. Zaciatok konca.
  publikované: 06.05.2010 05:43:48 | autor: iris (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. Trajectory Forecast 05/07/2010
  publikované: 06.05.2010 09:44:48 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. The Gulf oil rig explosion – on the scene photos
  compilation of on the scene photos taken right after the explosion and in the following two days.

  http://wattsupwiththat.com/2010/05/01/the-gulf-oil-rig-explosion-on-the-scene-photos/
  publikované: 06.05.2010 16:48:29 | autor: Laczike (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. Nenadertalcov vela a mamutov malo
  z hadiska termodynamiky - nezmysel

  Ved prave.
  publikované: 07.05.2010 07:22:06 | autor: Arton (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. Oil slick hits Chandeleur Islands off Louisiana
  Oil from a massive slick in the Gulf of Mexico has started washing ashore on an island chain off the coast of Louisiana, US officials have confirmed.

  Pelicans and other birds covered in oil have been found on the uninhabited Chandeleur islands, which are part of the Breton National Wildlife Refuge.

  A federal maritime agency said there was "oiling all over" the islands.

  Earlier, workers began lowering a giant funnel over the leaking oil well at the bottom of the sea to harvest the spill.

  Remote-controlled submarines are being used to lower the 90-tonne containment device in an operation expected to take two days.

  Oil has been leaking unstopped for 18 days from the well, 50 miles (80km) off Louisiana, since an explosion destroyed the Deepwater Horizon rig, operated by Transocean and leased by BP, last month.

  'All over the place'

  On Thursday, the US Coast Guard confirmed for the first time oil had made its way past protective booms and was washing up on land.

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8666276.stm
  publikované: 07.05.2010 07:33:41 | autor: amen (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. Ema
  ty poznas BP malo, ty nevies ako je to tam neludske, idu do obrovskeho rizika za kazdu cenu, to je kultura BP, zarabat aj cez mrtvoly a znicenu prirodu.CEO BP Tony Hayward bol tiez volakedy geolog, bol to velky karierista, geologii nerozumel.Isiel z terenu pred 20 rokmi robit karieru managera k Brownemu.Ty vies o oil spill na Alaske v 2006, vtedy bol hlavou E&P Hayward ale nekopli ho do vajec ale sa stal CEO.On nema charakter lebo keby ho mal obesil by sa.
  publikované: 07.05.2010 18:22:14 | autor: MC252 (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. Any wrong move could damage the leaking pipe and make the problem worse
  ... remote-controlled submersibles guided the 40ft (12m) funnel above the wellhead, some 5,000 ft (1,500m) below the surface. The technology has only ever been used in shallow waters.

  "It appears to be going exactly as we hoped," BP spokesman Bill Salvin told the Associated Press. "Still lots of challenges ahead, but this is very good progress."

  Now that the containment device is on the seafloor, workers will need at least 12 hours to let it settle and make sure it is stable before the submersibles can hook up a pipe and hose that will funnel the oil up to a tanker.

  "We are essentially taking a four-story building and lowering it 5,000 feet and setting it on the head of a pin," Mr Salvin added.

  If the box works, another will be dropped onto a second, smaller leak.

  Experts warn that there is still a risk that any wrong move could damage the leaking pipe and make the problem worse. It is also possible for the pipe to the surface to become clogged with ice, and for the subsequent separation of the oil, gas and water to cause an explosion.

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8669535.stm
  publikované: 08.05.2010 10:52:32 | autor: amen (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. You know

  But for others...

  really do think that the situation is getting further and further out of hand.

  By yesterday morning, the nature of the crude had changed, indicating that the spill was collapsing the rock structures. How much I cannot say. If it is collapsing the rock structures, the least that can be said is that the rock is fragmenting and blowing up the tube with the oil. With that going on you have a high pressure abrasive sand blaster working on the kinks in the pipe eroding it causing the very real risk of increasing the leaks.

  More than that is the very real risk of causing the casing to become unstable and literally blowing it up the well bringing the hole to totally open condition. Another risk arises because according to reports the crew was cementing the exterior of the casing when this happens. As a result, the well, if this was not properly completed, could begin to blow outside the casing. Another possible scenario is a sea floor collapse. If that happens Katie bar the door.


  Possible Fix

  I do not see any good possibilities from humans further fracturing the rock particularly at higher levels. That is the cap rock that is holding the deposit together.

  I do see a possible use of explosives for favorable outcome. If a properly sized charge were applied in a shaped fashion around the drill pipe at some distance from it say 5 feet or so it is entirely possible that an explosive charge could pinch the pipe off similar to a hydraulic clamp. The resulting situation would vastly reduce the spill. Once you clamped off the pipe much more substantially say down to 1 foot or less opening the resulting pipe could be charge cut above the location and a tapered pipe fitted to it to collect any leaking oil. The end result would be to contain the spill and dramatically control any leaks because drill mud could then be entered into the pipe fitted to the exterior. In the end, the pipe could be controlled that way. The size of a charge to do this would be a few pounds not megatons.

  A nuclear detonation carries the real risk of giving us the full doomsday scenario on this well. I just don't like doing that. There is no coming back from the brink when you do that one. If it works, which I see as unlikely, great. If it doesn't work, there is now a maybe a hole 1/4 mile across leaking oil. That looks worse than any possible outcomes otherwise.


  Oil Deposit Capacity

  The BP people are not talking, but this well is into a deposit that easily could top 500,000 barrels production per day for 10 or 15 years. Letting that all go in one blast seems more than foolish.

  The deposit is one I have known about since 1988. The deposit is very big. The central pressure in the deposit is 165 to 170 thousand PSI. It contains so much hydrocarbon that you simply cannot imagine it. In published reports, BP estimated a blow out could reach near 200,000 Barrels per day (165,000) They may have estimated a flow rate on a 5 foot pipe. The deposit is well able to surpass this.

  The oil industry has knowledge of the deposit more than they admit. The deposit is 100 miles off shore. They are drilling into the edge of the deposit to leak it down gently to be able to produce from the deposit. The deposit is so large that while I have never heard exact numbers it was described to me to be either the largest or the second largest oil deposit ever found. It is mostly a natural gas deposit. That is another reason not to blast too willy nilly there. The natural gas that could be released is really way beyond the oil in quantity. It is like 10,000 times the oil in the deposit.

  It is this deposit that has me reminding people of what the Shell geologist told me about the deposit. This was the quote, "Energy shortage..., Hell! We are afraid of running out of air to burn." The deposit is very large. It covers an area off shore something like 25,000 square miles. Natural Gas and Oil is leaking out of the deposit as far inland as Central Alabama and way over into Florida and even over to Louisiana almost as far as Texas. This is a really massive deposit. Punching holes in the deposit is a really scary event as we are now seeing.


  Rig and Pipe Info

  The pipe is a fairly rigid pipe and sticks up out of the Blow out prevention device for some distance before it bends over and kinks off. The distance is not long but is enough to do what I suggested. Explosive forming of metals is a standard technology and under water it is easier. The charge focuses very predictably.

  Imaging a long straw that is 1 mile long and has kinked over in several locations. This is about what you have. I have seen the submarine photos from early on. Just a really big straw. It has about a 1.5 or 2 foot diameter drill pipe in the center with about a 10 inch hole down the center. I am not exactly sure on the drill pipe size. The casing here is very thick steel. It has to handle massive pressures.

  The rig is quite some distance away from the well. It may be a 1/4 mile or more away. It sort of bent over and then kinked the pipe as it went down.

  I guess the size here sort of bends the imagination. This rig has a deck area of about 3 to 4 acres. It had a crew quarters on board that had about 120 people in it. (Imagine a big hotel here.) The hotel on the rig was about 4 stories high. You just cannot imagine until you see these rigs how big they are. If you want to see one go to Mobile Bay. Gulf High Island 2 and other rigs in the area can be seen clearly for 90 miles from Pensacola Florida. The towers go up 1100 feet. You can take the ferry right between two rigs if you go from Fort Morgan to Dauphin Island. There is no comparison to these rig anywhere in the world. They are the biggest ever built bar none.


  Controls That Should Have Been In Place

  By the way, I am not against drilling it, I am just against doing so without proper controls.

  The rig that was drilling was not a US Flagged rig. That means US Inspectors were not allowed on board the rig to inspect it. As a matter of National Security under the GATT the USA has a right to demand US Only in various technology. The USA should never allow a foreign flag vessel to drill for oil in the US Economic Zone (200 mile limit).
  Acoustic automated shut of devices should be required.
  I think US Federal Inspectors should have to be resident on and inspecting rigs like this 24/7.
  I think that the drilling should be required to do some smaller holes that deliberately miss the main deposit that test the structure before main drilling operations happen.
  Careful procedures should be in place to set up wells before they hit the main deposit. The well casing should have to be inserted well before the drill hits the deposit and it should have to be cemented in at least 2 weeks prior to finishing the hole down to the oil or gas. This is to give the cement time to set. The casing should have ridging to make this cement have a tight wedged grip on the miles of rock around it. This is required because the lift pressure on a pipe in this case could easily reach 20 million pounds of lift. This is an insane amount of up pressure. Even at 70,000 psi it would lift about 140 million pounds. (almost 64,000 long tons!)

  Haste from Economic Pressure

  I suspect that the series of disasters we have seen in mines around the world and in the USA regards coal and oil are the product of pushing the crews and developments too fast due to the high economic pressures. This happened the last time (Sago and others) when the economic pressure started rising.

  The economic pressures on the energy prices are stunning. Everyone is trying to keep their economy going. You can measure the economic output of a nation directly with the energy consumption day to day. The USA dropped its energy consumption in the current downturn (depression) by about 24%. It is now rising again. We are about 19% down and rising. The current situation is that the developments in oil/gas and coal are not keeping pace with what is going to be the demand shortly. They cannot even hope to meet the demand.

  This is why I said that Alternative Energy is the only hope.

  They can push the pedal to the metal (figuratively speaking) and there is not going to be a speed up much. Since human demand is going to force increases in supply towards 3 times the current level in less than 30 years, we are looking at a big hole with no hope of fixing it.

  Air pollution world wide is reaching levels that are at the limits of the environment to take the demands. This increase in energy has to come from somewhere else.

  Nuclear power doesn't have the potential. It turns out to run out of fuel in about 30 years. Worse yet solving the problem with nuclear doesn't do anything but boil away scarce fresh water supplies. All combustion does this. The only solutions are ones where the energy comes from somewhere else. Solar and Wind are good options. As you are also aware, the hard core alternatives are there in magnetic power etc. This has to come.

  The alternatives to drilling US Waters for oil if we solve this with oil are to depend more and more on hostile powers for oil. Funding your enemies is insane. Drilling in US waters risks ever increasing threats of what we have going on right now.

  The collapse of rock structures is even more scary. Mexico has one entire state that is being held up by nitrogen injection wells that would sink if that gas is released. This is not funny stuff. I know I get punched by the "know nothings" out there with political agenda, but I will risk it. If you will note the Oil and Gas people pretty much don't say anything against me. They know. I have been to some of their events and they actually like what I have to say. They cannot say it for fear of their jobs.

  If one estimates the cost of a barrel of oil from the Middle East, the US Armed Forces cost added in would drive it to about $2000/barrel. If people paid this at the pump they would be demanding what I say with force so high you couldn't hear anything else. If you factor in the cost of spills and such domestic oil probably costs $500/barrel or more. This is just insane.

  # # #

  Paul Noel, 52, works as Software Engineer (as Contractor) for the US Army at Redstone Arsenal, Alabama. He has a vast experience base including education across a wide area of technical skills and sciences. He supplies technical expertise in all areas required for new products development associated with the US Army office he works in. He supplies extensive expertise in understanding the Oil and Gas industry as well.

  Born in Lynnwood Washington, he came to Huntsville Alabama, when his father moved to be part of NASA’s effort to put men on the moon. Neal Armstrong may have gotten the ride, but his father’s computers did the driving.

  Paul is also a founding member of the New Energy Congress.
  publikované: 08.05.2010 13:59:04 | autor: from Paul Noel (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. na veselsiu notu
  publikované: 08.05.2010 17:33:30 | autor: paragraf 260 (e-mail, web, neautorizovaný)
 14. na veselsiu notu
  publikované: 08.05.2010 17:34:48 | autor: paragraf 260 (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. Huffington Post
  Huffington Post ma najaktualnejsie spravy http://www.huffingtonpost.com/
  publikované: 08.05.2010 19:57:02 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 16. iris, evaporáciu US média nespomínali?
  Ropná škvrna má nejakých 30 tisíc kilometrov štvorcových, niekde udávajú, že až 74 tisíc.
  Nemám dosť údajov na to, aby som ti vypočítala objem uhľovodíkov uvoľňovaných do ovzdušia, ale určite to nebude v rámci noriem, aké predpisuje The Clean Air Act.
  Tie korytnačky boli v kontakte so vzduchom.

  Keď sa usadí popol zo sopky a lety do Európy budú zasa na čas obnovené, porozmýšľaj nad odchodom.
  publikované: 08.05.2010 21:06:44 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 17. Poznám BP-TNK
  Tam šéfoval Dudley a BP sa pod jeho vedením venovala priemyselnej špionáži a okrem toho tak srala na bezpečnosť práce, že sa do toho musel oprieť štát. I nastal hneď kravál na Západe, že Rusi si dovolili správať sa autonómne a chrániť si svojich ľudí a svoje záujmy.
  Už vtedy bola BP hnilá a pred kolapsom. Lebo kolapsy zložitých spoločností sa vzťahujú aj na gigantivké korporácie.
  Nikdy ma nezaujímalo, kto tomu molochu šéfuje v centrále, lebo je to v zásade jedno. Ale pozriem sa, čo je to za ksindl.
  publikované: 08.05.2010 21:16:50 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 18. Toto
  som pocuval v poslednom case a nejako sa mi to "prilepilo" k tej ropnej skvrne, tak sa tiez poteste, komu sa to zapaci - La Mer
  http://www.youtube.com/watch?v=gJswbSZgXrg&NR=1
  publikované: 08.05.2010 22:09:57 | autor: Jozefb (e-mail, web, neautorizovaný)
 19. Glenn Stehle, an engineer who began working in the oil industry in 1974.
  ...As a gas bubble nears the surface, it starts expanding as the hydrostatic column holding it down diminishes. So the return circulation grows stronger and stronger, but not “suddenly,” and not with “explosive fury.” There are warning signs before all hell breaks loose. So somebody was clearly asleep at the wheel. Perhaps this is where another bit of information provided by the NY Times story is important. The NY Times article indicates that there was a big party underway, with four BP executives in attendance. Perhaps nobody was minding the shop.

  When the well started to unload this greatly diminished the hydrostatic head pressing down on the cement job. The faulty cement job might have held up against the reservoir pressure with the help of a full hydrostatic head, but the pressure differential was now too great, and indications are it gave way.

  The last line of defense was the blowout preventers. We can only speculate as to why they didn’t close.

  But again there are all sorts of reasons, more than a few attributable to negligence or human error, which would explain why they didn’t. http://www.nakedcapitalism.com/2010/05/
  guest-post-eyewitness-reports-suggest-bp-cut-safety-corners-on-deepwater-horizon.html
  publikované: 09.05.2010 12:00:46 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 20. tak ako je,
  ema, train de vie o laske, matematika o krase, tazba ropy je o obchode. Tak ako by bol svet bez lasky nestastny, bez krasy skaredy, bez obchodu (s ropou) by bol zaostaly. To co Amerika podnika su vpodstate pionierske kroky a je teda prirodzene, ze podobne rizika hrozia. Zatial atomku podla vzoru sovietov este nepouzila. A takisto ak si vedla seba na stol polozim obrazok Obamu a Medvedo-Putina, tak vidim politiku nachadzajucu hodnoty v programoch ako educate to innovate kym na druhej strane vidim armadu a pravoslavneho popa. Jednoducho svet, ktory sa snazi apelovat na rozum a svet, ktory sa snazi ovladat.
  ---
  nenazranost skor porazi rozum ako pop so svieckou
  http://www.youtube.com/watch?v=7esUOmVB8U8&feature=channel
  publikované: 09.05.2010 15:52:12 | autor: martin (e-mail, web, neautorizovaný)
 21. Kroky pionierov s pionierskými
  šatkami zasvinili na čo siahli, ak sú prioritou iba prachy tak nebezpečenstvo je vždy značné, že sa bude opakovať.
  pionierský sľub nepostačuje ale keď už budú komsomoľcami tak s haváriami skoncujú, veď černobyľ bol horší, no nie súdružko?
  Sektári sú blázni, ľudských idolov sa nevzdajú aj keby ich rovno ošťali, kult mulata, kult teroristického štátu, ale nebyť vonkajších aj triednych nepriateľov, celý svet by bol vyspelý, rozumný a mierový.
  publikované: 09.05.2010 19:08:50 | autor: Fon (e-mail, web, neautorizovaný)
 22. Martin, na vykecávanie s prokonformnými provokatérmi ako ty
  už nie je čas ani dôvod. Frázy, čo ti odsýpajú z pysku, sú zahnusené klamstvami ako piesok Dauphin Island ropou.

  Train de vie je rafinovaná irónia, krásny bol Mexický záliv a ropa nie je obchodný artikel, ale energia, politikum a jed, ktorý postupne zahlcuje a ničí jedno z pôvabných miest tejto planéty.

  Vypadni odtiaľto do riti, kým ti to hovorím milo.
  publikované: 09.05.2010 19:11:15 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 23. Tento?
  http://bp.concerts.com/gom/TH2_050610.htm

  Dvadsať rokov sa v centrále jednej z najodpudivejších totalitných korporácií snažil vyhrabať z bachora dinosaura do jeho malej hlavy. Typický produkt BP - tupec presvedčený o tom, že aj sila prírody sklapne, keď uvidí na koloniálnej prilbe logo BP.
  Chuj s ním.
  publikované: 09.05.2010 19:19:06 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 24. ach svata prostoto!
  sudruzko a prokonformista. ved vy ste horsi ako Roland Freisler!
  publikované: 09.05.2010 19:40:44 | autor: martin (e-mail, web, neautorizovaný)
 25. Jo, aby sme nezabudli,
  keď už sa tu stále obtiera sionbolševický zmrdko Martin:
  Parazit Európu (a USA) vybýval, hor´sa do Číny.

  Israel should look toward Europe with concern and China with hope.
  http://www.haaretz.com/print-edition/business/finance-minister-israel-could-be-affected-if-pan-european-crisis-breaks-out-1.289147

  Celkom sa v tom nomádskom Drang nach Osten zabúda, že Čína nemá oslabený imunitný systém memetickou infekciou judeokresťanstva.
  publikované: 09.05.2010 20:02:57 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 26. Freisler bol kariéristický odpad
  ktorý na príkaz moci roztĺkal odpor gilotínou.
  A nakoniec ho rozdrvil vlastný súd.
  zločinci spoza kanálu jeho razenie popri všetkom utrpení dostali aj jeho.
  Kto tu dnes patrí k Freislerom, teba azda niekto súdi, a odkopol ťa do cely?
  publikované: 09.05.2010 21:13:17 | autor: Fon (e-mail, web, neautorizovaný)
 27. Rozbieha sa akcia "Daruj golfovú loptičku, zachrániš Mexický záliv"
  Je špeciálne adresovaná floridským dôchodcom, lebo - ako v záchvate jasnozrivosti poznamenal istý Nelson - "if this gusher continues for several months, it's going to cover up the Gulf Coast and it's going to get down into the loop current and that's going to take it down the Florida Keys and up the east coast of Florida, and you are talking about massive economic loss to our tourism, our beaches, to our fisheries, very possibly disruption of our military testing and training."

  http://www.cnn.com/2010/US/05/09/gulf.oil/index.html?hpt=T2

  Akákoľvek debilná aktivita je dobrá na pribrzdenie paniky.
  publikované: 10.05.2010 03:50:21 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 28. No, ked im to moze disraptnut ich military training,
  to je situacia vazna, to je vazny argument, to uz by sudruhovia kapitalisti mali nieco robit,
  A mali by napisat poucenie z krizoveho vyvoja. Kde soudruzi s tou plastickou hmotou spravili chybu?
  publikované: 10.05.2010 07:57:00 | autor: Arton (e-mail, web, neautorizovaný)
 29. Yes, we can (support our people and our agenda)!
  President Barack Obama will nominate Solicitor-General Elena Kagan to the US Supreme Court, media reports say.
  She would also be the eighth Jewish justice in United States history and the third on the current bench.
  During her deanship, Kagan supported a long-standing policy barring military recruiters from campus, because she felt that the military's Don't ask, don't tell policy discriminated against gays and lesbians...
  "Why are people pretending that Elena Kagan is not a lesbian. She's not out but that does not change her sexual orientation. She has a female partner. ...
  publikované: 10.05.2010 13:10:43 | autor: Kaganovich (e-mail, web, neautorizovaný)
 30. bad news for Louisiana
  publikované: 11.05.2010 08:11:24 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 31. iba to urýchli nevyhnuteľné
  publikované: 12.05.2010 14:49:33 | autor: snake_eater (e-mail, web, neautorizovaný)
 32. No aha ho, ďalšie svetielko
  publikované: 12.05.2010 15:21:00 | autor: nevažno (e-mail, web, neautorizovaný)
 33. It is unclear what killed six dolphins on the Gulf Coast this month
  publikované: 12.05.2010 20:49:32 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 34. A Lutheránsky národ má koľkých
  Premiérov?
  Náboženstvo nie je národ, už by to konečne mohli pochopiť aj tí sprostáci.
  Ak v Uhorsku pred 1000 rokmi sa potulovali moslimovia tak boli Arabmi? To som ešte nečítal nikde, ale keď v satanovej synagóge bol ktokoľvek, tak rôzni autori objasňujú, že to boli jedine možní iba „židia“.
  Židia teda Hebreji a teda semiti, krásne vedecké vysvetlenie, skúmať tváre? A prečo? Jazyk tých „semitov“? prečo? Stačia nejaké čachrovania s DNA a už sa veda sype.
  A kedy sa už konečne tie židovské spolky pochvália aj inými „semitmi“ so svojich radov, hérosmi židoboľševického teroru a hladomoru, alebo postačí skúsený vojenský hrdina obdarovaný cenou za aplikovanie chrabrých objavov Fritz Haber.
  publikované: 12.05.2010 21:31:09 | autor: Fon (e-mail, web, neautorizovaný)
 35. Efektívnejšie ako skúmať, kto má
  nejakého chazarského pradedečka je zisťovať, kto ho nemá. Špeciál v Británii, kam títo nomádi tiahli vo veľkých hordách.

  Keď Chazarov niekto obviní z chorobného pachtenia po moci a tendencií k svetovláde, tak vreštia.
  A zároveň sami vyťahujú, koľko top politikov sú "ich ľudia".
  publikované: 13.05.2010 04:29:34 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 36. Konečne
  miesto neškodného akademického bublania pravda radikálne chrstnutá agresívnej verbeži priamo do očí. Každý sa nakoniec poučí, kadiaľ cesta nevedie.

  http://www.jetotak.sk/editorial/zrkadlo-slovenskej-pravice

  Hento falošné pravico-ľavicové delenie je však dobré iba na zakrytie rozdielu medzi normálnymi ľuďmi a skutočnou násilníckou luzou, ktorá v Rusku po bolševickej revolúcii beztrestne masovo vraždila ľudí s iným názorom. Dnes si hovorí "pravica". Chtíč vraždiť oponentov zostal rovnaký, pozor na to.

  A nech si v diskusii páni vyskúšajú svoje argumentačné schopnosti zoči-voči štekom tzv. pravičiarov na úrovni obviňovania z bosoráctva:-)

  A snáď by som na záver poznamenala, že vzhľadom na prijímanie pofidérnych ideologických cien sa nemožno čudovať, že ich majú za užitočných idiotov.
  publikované: 13.05.2010 17:50:38 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 37. Nevažno, ty to vieš prečítať
  a možno ti to príde rovnako interesantné. Lebo aj v takýchto maličkostiach sa prejavuje skutočná kultúra štátu:
  http://www.rian.ru/tourism/20100513/233994831.html
  Verím, že ten zmrdský izraelský režim bude čoraz častejšie počuť, že противоречит здравому смыслу и нормам морали.
  publikované: 13.05.2010 17:55:45 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 38. Ema, postreh Rozanova:
  "Сила его (речь идет об экономической силе еврейства. —- В.К.) всегда больше силы окружающего населения, хотя бы евреев была горсточка, и даже всего пять-шесть семей, ибо эти пять-шесть семей имеют родственные, общественные, торговые, денежные связи с Бердичевым и Варшавой, да и с Венгрией, с Австрией; в сущности со всем светом. И этот "весь еврейский свет" поддерживает каждого Шмуля из Сахарны (бессарабская местность, где жил Розанов. —- В.К.), и "Шмуль в Сахарне" забирает всю Сахарну в свои руки, уже для пользы не своей, а всего совокупного еврейства, ибо, укрепившись здесь, он немедленно призывает сюда родственников, родичей, единоверцев в помощь себе (стоит сообщить, что в 1847 году в Бессарабской губернии проживало 20232 еврея, -- а всего через 50 лет, в 1897 году, в 11 раз больше—228528 (!); см. ЕЭ, т. 4, с. 373,377.— - В.К.), в компанию с собою, в сущности за один обеденный стол с собою, где они кушают темную молдавскую Сахарну, кушают ее посевы, ее птицу, ее скот, все это скупая за бесценок через моментально образуемые синдикаты и не подпуская никакого чужого покупателя ни к какому продукту, сырью, свежине. Сахарна пашет, работает, потеет, а евреи ее пот обращают в золото и кладут в карман. Они имеют "у своих" бесконечный кредит под свои способности, под свою живость, под свою оборотливость. Какая же с ними конкуренция, когда в каждой точке они—"все", а всякий русский, хохол, валах —"один".." http://www.pereplet.ru/text/kogin4.html
  publikované: 13.05.2010 23:21:18 | autor: nevažno (e-mail, web, neautorizovaný)
 39. Havran cenu nemal prebrať...
  Zo sorosovských chápadiel je to danajský podarúnok-aj keď to Jetotak zviditeľnilo. A Chmelárovi útočný štýl pristane viac než písačky o lásko-mieri. Na zombies z nášho cteného modrého spektra platí tvrdosť - tie sluhovské hlavy ju majú radšej, je im bližšia a pochopiteľnejšia. Spravidla nemajú čím argumentovať, na to je tu hierarchicky cennejší poskok - platený americkými friendami pedant Šípoš. Tie diskusie pod textom sú ručaním urazených downov - niekto si totiž dovolil nakresliť ich tváre vo všetkej tej kráse, ktorú v sebe nesú.
  publikované: 14.05.2010 00:44:11 | autor: nevažno (e-mail, web, neautorizovaný)
 40. Per day 70 000 barrels, Exxon Valdez total 260 000 barrels
  A researcher at Purdue University said BP's estimate on the oil leak was very low. Associate Professor Steve Wereley predicted that about 70,000 barrels of oil per day are gushing into the Gulf after analyzing video of the spill.

  Wereley said he arrived at that number after spending two hours Thursday analyzing video of a spill using a technique called particle image velocimetry. He said there is a 20 percent margin of error, which means between 56,000 and 84,000 barrels could be leaking daily.

  "You can't say with precision, but you can see there's definitely more coming out of that pipe than people thought. It's definitely not 5,000 barrels a day," he said. http://www.cnn.com/2010/US/05/14/gulf.oil.spill/index.html?hpt=T2
  publikované: 14.05.2010 16:20:28 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 41. Bomb Designer, Mars Expert Sent by Obama to Fix Oil Spill
  U.S. Energy Secretary Steven Chu signaled his lack of confidence in the industry experts trying to control BP Plc’s leaking oil well by hand-picking a team of scientists with reputations for creative problem solving.

  Dispatched to Houston by President Barack Obama to deal with the crisis, Chu said Wednesday that five “extraordinarily intelligent” scientists from around the country will help BP and industry experts think of back-up plans to cut off oil from the well, leaking 5,000 feet (1,500 meters) below sea-level.

  Members of the Chu team are credited with accomplishments including designing the first hydrogen bomb, inventing techniques for mining on Mars and finding a way to precisely position biomedical needles.

  “I don’t think there is a lot of confidence in BP in Washington right now,” David Pursell, a managing director at Tudor Pickering Holt & Co. LLC in Houston, said by phone. Chu’s decision to bring in additional scientists may reflect that concern, he said.

  BP’s effort to use robots on the seafloor to close off the well failed, and a 40-foot steel structure meant to cap the leak was scuttled when the containment box became clogged with an icy slush of seawater and gas. BP now is deliberating between using a smaller containment chamber to control the well or inserting a tube directly into the leaking pipe to channel the oil.

  Chu said he’s tasked his team to develop “plan B, C, D, E and F” in addition to finding a way to stop the oil leak.

  “Things are looking up, and things are getting much more optimistic,” the Nobel-prize winning physicist said after meeting with the scientists and BP in Houston Wednesday.

  BP CEO Meeting

  The group convened at BP’s command center in Houston yesterday, where they met with BP leadership, including Chief Executive Officer Tony Hayward, the Energy Department said. BP is using more than 500 specialists from almost 100 organizations and welcomes additional help, Jon Pack, a BP spokesman, said by phone.

  Their exact activities are cloaked in secrecy. “We saw some confidential and proprietary information,” said one scientist on the team, Jonathan I. Katz, a physics professor at Washington University in St. Louis.

  Katz’s early work focused on astrophysics, but now he consults on a wide variety of physics puzzles, he said. He is a member of the JASON group, a think tank dedicated to researching complex problems for the U.S. Government, including the Defense Department.

  In a telephone interview from his home in Missouri, Katz skipped across topics: computer models for global warming, equality in college admissions and the Mpemba effect -- the observation that, in specific circumstances, warmer water freezes faster than colder water.

  Provocative Thinking

  Katz wrote articles that he has labeled as “thought- provoking” on his personal website, including, “Don’t Become a Scientist,” “In Defense of Homophobia” and “Why Terrorism is Important.”

  “The best physicists have been very broad people,” he said.

  Chu chose another JASON think tank member, Richard L. Garwin, for his oil spill taskforce. Garwin, 82, a physicist and IBM Fellow Emeritus, is a military-technology and arms-control consultant to the U.S. government. He helped design the first hydrogen bomb in 1951, according to the Los Alamos National Laboratory.

  “To do interesting science, the whole point is not just to follow the beaten track, but find something new,” Freeman Dyson, another JASON member, said about Garwin.

  Flaming Wells

  Garwin held a 1991 symposium of academic scientists, explosives experts, firefighters and oilmen to grapple with how to stem oil flows from hundreds of wells Iraq set on fire in Kuwait during the Persian Gulf War, according to a summary of the event. Garwin declined to comment on the meeting in Houston, but confirmed his experience with Kuwait’s oil wells in an interview.

  BP has described conditions around its leaking offshore well as resembling those in outer space. Chu selected one scientist with experience operating on Mars, George Cooper, a civil engineering professor at the University of California at Berkeley.

  Cooper once worked with the National Aeronautics and Space Administration to modify mining techniques on earth for use on Mars, said Berkeley Professor Juan Pestana, who leads the GeoEngineering section in which Cooper is an emeritus professor.

  Cooper did not respond to e-mails or telephone messages.

  Chu also selected Alexander Slocum, a professor of mechanical engineering at Massachusetts Institute of Technology in Cambridge, who holds more than five dozen patents for devices related to biotechnology, robotics and computer science.

  Nanotechnology, SCUBA Diving

  On his website, Slocum describes his research interests delving into nanotechnology, precision engineering, “and staying down longer while SCUBA diving.” He did not respond to telephone calls or e-mails.

  “He has a lot of creative ideas. One in 10 are really brilliant ideas, but nine are dumb,” said MIT professor Wai K. Cheng, a colleague in Slocum’s department. “You can’t miss that one that is brilliant.”

  The team is rounded out by Tom Hunter from Sandia Laboratories, which conducts research for the U.S. Department of Energy’s National Nuclear Security Administration. Hunter has been with Sandia since 1967, and served as president of Sandia Corporation, which manages the lab, since 2005.

  Chris Miller, a Sandia spokesman, said Hunter did not have time to comment.
  /Bloomberg/
  publikované: 14.05.2010 17:53:15 | autor: juchuchu (e-mail, web, neautorizovaný)
 42. Barack Obama: No more cosying up to oil industry
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8683714.stm US President Barack Obama has vowed to end the "cosy relationship" between oil companies and US regulators in the light of the Gulf of Mexico disaster.

  Promising "relentless" efforts to stop the oil leak, he rebuked oil industry executives for seeking to pass on blame for the disaster in Congress.

  He condemned "the ridiculous spectacle of oil executives falling over each other to point the finger of blame".

  Mr Obama was speaking after meeting his cabinet at the White House.
  publikované: 14.05.2010 18:48:05 | autor: . (e-mail, web, neautorizovaný)
 43. snake_eater, až teraz som mala čas prečítať si to
  Kuba, Severná Kórea, Japonsko - všetko krajiny skromných ľudí.
  Kórejci a Japonci sú disciplinovaní, Kubánci veľmi ľudskí a v pohode. Nikto im nikdy nesľuboval nekonečný žravý rast, obyvatelia týchto krajín kolaps nijako zvlášť dramaticky nepocítili.

  Tu je ako jediná hodnota zadefinovaná žravosť. Keď sa prevalí, že sme na konci ropnej cesty, nastane panika a obávam sa, že systém nebude mať dosť energie ani len na to, aby nad zdivočelými davmi zaviedol totalitu.

  Mimochodom, vojnou o energie bola už WWI - Nemecko prehralo, lebo bolo odrezané od ropných ložísk v Rumunsku. Skoro som napísala, že obrezané, hm.

  Boj o energie sa vyostril po roku 1990 pokusom ovládnuť ropné ložiská Ruska - vojensky sa nedalo, bolo treba cez lokálne šlojmovité jelito. Irak, Afganistan - významná dopravná trasa, a tiež Ujgurovia, tančeky v Centrálnej Ázii a Irán, Irán, Irán.

  Snáď katastrofa v Mexickom zálive pomôže ľuďom na Západe pochopiť, že tento systém ich bez váhania melie na mäsovom mlynčeku vojen, ničí ich svinstvami produkovanými potravinárskymi a farmaceutickými korporáciami, zasiera im posledné zvyšky prírody a cez kultúru extrémneho násilia, ktorú na nich kydá z médií, z nich robí čoraz väčšie beštie nenávidiace iné kultúry.

  Jo, my sme kultúúúra životááá, ani súú kultúúra smrtííí.

  Je úžasné žiť v takomto systéme. A ešte len bude.
  publikované: 16.05.2010 13:28:23 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 44. Ema
  ze bude ako nebolo tusia mnohi ludia, co s tym?

  Vonku je depkove pocasie, chcelo by to nejaku optimisticku spravu
  publikované: 16.05.2010 17:15:01 | autor: N (e-mail, web, neautorizovaný)
 45. obávam sa, ema
  že už nič neprebudí davy. Kým problémy nezasiahnu každého osobne. A to už bude neskoro vyskočiť z mlynčeka. Ale napriek tomu, robíš kus, poriadny kus dobrej práce Ema. Vždy ma zaujímalo, aká je cena.
  N - optimistické správy sa už minuli. Nebudú. Žijeme v zaujímavých časoch. Bude to úžasné.
  publikované: 16.05.2010 20:14:15 | autor: snake_eater (e-mail, web, neautorizovaný)
 46. 87
  Mimochodom, vojnou o energie bola už WWI - Nemecko prehralo, lebo bolo odrezané od ropných ložísk v Rumunsku. Skoro som napísala, že obrezané, hm. http://www.tiffany-classic.com/tiffany-elsa-peretti.html
  http://www.yeslinksoflondon.com/links-of-london-friendship.html
  http://www.cheapwatches4sale.com/
  publikované: 16.07.2010 07:33:56 | autor: eret (e-mail, web, neautorizovaný)
 47. pandora charm bracelet
  Nalco... a najväčších porazených: tých, ktorí sa zaoberajú obnoviteľnými zdrojmi energií. Na záver je zoznam najtučnejších hlbokomorských oblastí http://www.linkslondonsale.com/bracelets.html
  http://www.linkslondonsale.com/ (Mexický záliv, Brazília, Afrika) s dôrazom na ložisko BP – to, ktoré teraz vylieza na brehy niekoľkých štátov USA. Je tam aj poznámka o tom, že hlbokomorská ropa z Mexického zálivu hrá významnú úlohu v Obamovej novej energetickej stratégii.
  publikované: 28.07.2010 10:49:28 | autor: pandora charm bracelet (e-mail, web, neautorizovaný)
 48. wsdjh
  Tu je ako jediná hodnota zadefinovaná žravosť. Keď sa prevalí, že sme na konci ropnej cesty, nastane panika a obávam sa, že systém nebude mať dosť energie ani len na to, aby nad zdivočelými davmi zaviedol totalitu.

  Mimochodom, vojnou o energie bola už WWI - Nemecko prehralo, lebo bolo odrezané od ropných ložísk v Rumunsku. Skoro som napísala, že obrezané, hm.
  http://www.panbeadsstore.com/pandora-silver-beads.html
  http://www.cheapwatches4sale.com/
  http://www.onlinepandorabeads.com/
  http://www.salestiffany.com/tiffany-necklaces.html
  Boj o energie sa vyostril po roku 1990 pokusom ovládnuť ropné ložiská Ruska - vojensky sa nedalo, bolo treba cez lokálne šlojmovité jelito. Irak, Afganistan - významná dopravná trasa, a tiež Ujgurovia, tančeky v Centrálnej Ázii a Irán, Irán, Irán.
  publikované: 03.08.2010 07:20:19 | autor: WSDJH (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014