Ema

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Forteyho láska nežná

Ach, aká ste krásna, tie vaše oči hlboké...

.... päťsto miliónov rokov. Niet na svete páru modrých očú, ktoré by sa vyrovnali vašim, moja milovaná trilobitia fosília.

Stačil jeden jediný pohľad a Richard Fortey bol stratený. Beznádejne zamilovaný. A potom napísal pôsobivé dielo Trilobite! Eyewitness to Evolution a trilobity môžu ľutovať, že si ho svojimi hlbokými očami nikdy neprečítajú.

Ak sa chceme vypraviť za Forteyho láskou, musíme zliezť takmer na samé dno stratigrafickej tabuľky, do paleozoika - prvohôr. Země už nebyla nesličná a pustá, ale od rovníka po póly husto osídlená hlavne trilobitmi, prvými doloženými komplexnými formami života. V celej histórii Zeme nedosiahol snáď žiadny živočíšny druh tak veľkej rozmanitosti odrážajúcej diverzitu ekosystémov. Napriek rôznej veľkosti - od centimetrovej po vyše polmetrovú - mali tieto živočíchy, pokryté segmentovaným exoskeletonom, jedno spoločné. Doložiteľne prvé komplexné oči. Tie, do ktorých sa tak zadíval Richard Fortey.

Najstaršie trilobity pochádzajú z kambria  - doteraz známy najstarší exemplár je z Pioche Shale v Nevade - a najmladšie z permu. Tristo miliónov rokov obývali tento svet (pre porovnanie, my, sapienti, sme tu asi dvesto tisíc rokov), aby nakoniec podľahli masovej extinkcii.

Do výskumu prvohorných fosílií významne zasiahlo Česko prostredníctvom Francúza Joachima Barranda, po ktorom je pomenovaný pražský barrandién - v prvohorách dno plytkého mora - i ateliéry Barrandov. Len krátko pred jeho narodením vedecký svet vďaka Bouffonovmu dielu Époques de la Nature opatrne prijímal názor, že Zem je oveľa staršia ako je história človeka a vďaka Wernerovi, Cuvierovi a Brogniardovi sa začala rozvíjať stratigrafia a paleontológia. Barrande, ktorý sa s paleontológiou zoznámil v Škótsku, začal v Čechách skúmať silúrske skameneliny. Jeho vzorné, precízne poznámky, vrátane sklonu jednotlivých vrstiev, vystavené v Barrandovom múzeu v Skryji pri riečke Berounke, mu môže závidieť aj kde-ktorý dnešný geológ.  Vďaka nemu sa stal barrandién celosvetovo jednou z najznámejších klasických oblastí výkytu fosílií. Zaujímavosti o Barrandovi a dobe, v ktorej žil, sú tu.

Niežeby som dovtedy žiadneho živého trilobita nevidela, dokonca v rámci veselých poznávaco-alkoholických geologických exkurzií sme navštívili aj Skryji, ale pravý trilobití raj som zažila až v Severnej Afrike. Boli tam trilobity devónske, síce krásne, ale žiadny z nich na mňa nerobil kukuč ako na Forteyho. Každopádne je to neobvyklý pocit, pozerať sa na tie skameneliny, preklenúť stámilióny rokov veľkú priepasť a uvedomiť si kontinuitu života. Jeho majestátnu starobylosť.

Aké to je, pozrieť sa do očí hlbokej histórie Zeme, je možné odskúšať si virtuálne v londýnskom Natural History Museum, kde prezentujú "nové marocké trilobity". Dajú sa zväčšiť a okukávať zo všetkých strán okrem podvozku.

Trilobity severoafrického devónu na pulte lokálneho trhu Miletič. V tomto fosílnom mäsiarstve predávajú bok po boku biomäso aj jeho napodobeniny.  

                    

Geo | stály odkaz

Komentáre

 1. vyhynutie
  otazka: preco Noe nevzal trilobitov do archy a nechal ich utopit v tej strasnej potope?
  publikované: | autor: emele (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Vysvetlenia sú až dve
  Podľa prvého, nekanonického, Noe trilobity nalodil, z každého druhu po páre, čo mu zabralo plný vlečný čln, ale v rozpore so správou od šéfa voda začala klesať. Z tých čias pochádza Noeho výrok o starom .ujovi.
  .
  Pri druhom, kanonickom, si najskôr zacitujme z volebného programu KDH: "Rodina je prirodzeným, základným a štát predchádzajúcim spoločenstvom. Rodina je miestom vzniku života ..." Podľa dobového záznamu Noe nevedel rozlíšiť trilobitích samcov od samíc a obával sa, že sú to buď buzeranti alebo singlesi. Povedal: "Nežije to v rodinách - nemôže to byť živé" a vyhodil chrobáky na breh.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. kolegyne!!!
  Dolezite je, ze vzal na palubu ryby a zachranil pre nas s pomocou bozou tresku s majonezou.
  publikované: | autor: Pepe Fischer (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. aha, herrr Fischer
  náš exegéta.
  Noemovo počínanie objasňuje pekne a nebojím sa povedať, že aj vedecky čisto trilobití masový úhyn v ordoviku. Tie, ktoré povyhadzoval na breh medzi poslednými, ako príklad uvediem fakopidy, sa dožili potopy a dostali sa späť do svojho prirodzeného prostredia.
  .
  Aušak z právneho hľadiska by sa dnes za zločin genocídy dostal Noe pred medzinárodný tribunál v Haagu.
  Podobnými činmi sa biblia len tak hemží a je čarom nechceného, že v niektorých civilizovaných krajinách sa na ňu prisahá na súde.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. fakopidy
  Podla ich mena Noe zrejme predpokladal, ze to preziju aj bez jeho pomoci.
  publikované: | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. prečo Noe zachránil
  svine, keď sú nekóšer?
  publikované: | autor: kriq (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. prečo, prečo
  Lebo ako typické svine sa mu proste natlačili na palubu.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. čo sú fakopidy?
  To si si Ema vymyslela, však? Zviera s takým strašným menom jednoducho nemôže existovať, také niečo nemôže vo voľnej prírode prežiť.
  publikované: | autor: buheh (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. jak, vymyslela
  tu ich máš
  http://www.trilobites.info/galphacopida.htm
  Keď zistili, ako sa volajú, od hruozy skameneli.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. buheh, preco nie?
  <Zviera s takým strašným menom jednoducho nemôže existovať>

  Ked moze existovat Svätopluk Sablatura, tak preco nie fakopindy?
  publikované: | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. autorke
  Zvlastny text a sialena diskusia.
  Pobavil som sa. Aj poucil.
  publikované: | autor: AA (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. fakopindy sú
  keď niekto fakuje a do toho ešte aj pindá. Tento druh zďaleka nevymrel, skôr naopak. :-)
  Svätopluk Šablatúra síce z paleontologického hľadiska zrejme nepatrí medzi fakopindy, ale tiež by s takým menom asi neprežil vo voľnej prírode.
  publikované: | autor: buheh (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. ked to prezila
  moja byvala spoluziacka Dobrava Skvaridlova...
  publikované: | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
 14. Do brava Škvaridlová...
  nechovali jej predkovia doma ošípané?
  publikované: | autor: buheh (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. v Tatrach?
  Ved by pomrzli.
  publikované: | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
 16. škvarili si masť
  aby im bolo teplo, hehe.

  Z bravov, hehe.
  publikované: | autor: buheh (e-mail, web, neautorizovaný)
 17. buheh, ake stastie, ze sme neboli spoluziaci
  na mojom byvalom priezvisku by si si zluskol a sikanoval ma urcite jedna radost:-)
  publikované: | autor: sahrezad (e-mail, web, neautorizovaný)
 18. aj Vaši škvarili?
  hehe?
  publikované: | autor: buheh (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014